Pişti Oyunu Nasıl Oynanır?

Pişti oyunu, günümüzde bilinen zevkli iskambil oyunlarından birisidir. 52 kağıtlık tek bir desteyle oynanır. Oyun 2 veya 4 kişiyle oynanabilir. Ancak sitemizde 2 kişi ile oynanır.

Anlatımımızda iki kağıdın rakam değeri aynı ise bu iki kağıt aynı kabul edilmektedir. Örneğin kupa onlu ile karo onlu aynıdır. Veya karo papazı ile sinek papazı aynıdır.

       

Oyun başladığında oyunculara 4 er kağıt dağıtılır. Yere 3 kapalı 1 açık kağıt konulur. Oyuncular sırasıyla ellerindeki bir kağıdı yerdekinin üstüne atarlar.

Elinde en üstte bulunan kağıdın aynısından bulunan oyuncu onu atarak yerdeki bütün kağıtları alır.

Bunun dışında vale(J) yerdeki kağıdın ne olduğuna bakılmaksızın yerdeki bütün kağıtları alan bir kağıttır.

 

Yerde hiç kağıt yokken rakibiniz yere bir kağıt attığında, siz bu kağıtla aynı olan bir kağıdı yere atarsanız pişti yapmış olursunuz.Yerdeki kağıtları alırsınız ve oyun diğer oyuncunun attığı kağıtla devam eder.

El başında yere koyulan kağıtları ilk alan oyuncu yerdeki 3 kapalı kağıdın ne olduğunu da görebilir. Böylece kağıt takibinde bir avantaj sağlamış olur.

İki oyuncunun elindeki kağıtlar bitince yeniden 4’er kağıt dağıtılır. Destede kağıt bitince o elde kazanılan puanlar hesaplandıktan sonra yeni ele geçilir. Yine yeni el, oyunculara 4 er kağıt dağıtılması ve yere 3 kapalı 1 açık kağıt konulması ile devam eder. Her deste bittiğinde oyuncuların kazandığı puanlar toplanır. Oyunculardan birisinin puan toplamı, oyun başında belirlenen bitiş puanını ( 51, 101, 151, 201 ) geçtiği zaman oyun bitmiş olur.                                                                   

 

Blöflü Pişti Nasıl Oynanır?                            

Blöflü pişti, pişti oyununu daha zevkli hale getirmektedir. Normal piştiden farkından bahsedelim…

Eğer yerde tek bir kağıt varsa sırası gelen oyuncu bu kağıdın üzerine kapalı bir biçimde kendi kağıdını koyar.

Blöf diyerek pişti yapabilir. Karşıdaki oyuncu piştiyi kabul ederse ne olursa olsun pişti sayılır. Eğer kabul etmez ve kapalı olan kağıdı açarsa ve pişti doğruysa o zaman 2 pişti sayılır.

 Ancak yanlış ise, yani oyuncu gerçekten blöf yaptıysa kağıdı açan kişi 1 pişti yapmış sayılır.
 

Süper pişti oyununda nasıl blöf yapılır?

Yerde rakibin attığı tek kağıt varken ekranımızda 'blöf yap' butonu gözükür. Blöf yapmak istiyorsak önce bu butona basarız.( alttaki ilk resim )

     

Daha sonra istediğimiz kağıdımızı yere atarız. Karşı taraf yukarıdaki ikinci resimdeki gibi attığımız kağıdı kapalı görür. Yaptığımız blöfü tamam butonuna basarak kabul ederse yerdeki kağıtları biz alırız ve bizim hanemize 1 pişti yazılır. Aç butonuna basarsa, bizim attığımız ve ekranda kapalı görülen kağıt açılır. Gerçekten pişti ise yerdeki kağıtları biz alırız ve hanemize 2 pişti yazılır. Eğer açılan kağıt pişti değilse yere oynanır ve rakibin hanesine bir pişti yazılır.

                                        

Süper Pişti Oyununda Puanlama:

Pişti: 10 puan.
As: Her Asın değeri 1 puandır.
Sinek 2’li: 2 puan.
Karo 10’lu: 3 Puan.
Vale: 1 puandır.
Kâğıt Sayısı: Eldeki kâğıt sayısı rakibe göre fazla ise 3 puan.

NOT: Her deste bitiminde oyuncuların almış olduğu kağıtlara yukarıdaki puanları vermektedir. Masa sahibi oyunun bitiş puanını 51,101,151,201 olarak seçebilir.Oyunculardan birisi bitiş puanını geçerse

oyun sona erer. En yüksek puan toplamış olan oyunu kazanmış olur. 

           

Oyun bitince kazanan oyuncunun nick puanına kaç puan eklenir?

Bitiş puanı 51 ise : 3 veya 5
Bitiş puanı 101 ise: 4 veya 6
Bitiş puanı 151 ise: 5 veya 7
Bitiş puanı 201 ise: 6 veya 8

Oyunu kazanmanız durumunda:
Nick puanınız rakibin nick puanından az ise yukarıda 'veya' nın sağındaki puanları aksi durumda solundaki puanı kazanırsınız.
Süper kullanıcı iseniz kazandığınız puana 1 puan daha eklenir.

Oyunu kaybetmeniz durumunda:
Nick puanınız rakibin nick puanından az ise 2 puan kaybedersiniz.
Nick puanınız rakibin nick puanından fazla ise 3 puan kaybedersiniz.