Bil Bakalım Oyunu

 

Bil Bakalım Nedir?

5 farklı turdan oluşan çevirim içi bir oyundur.

1. Tur: 4 seçenekli genel kültür sorusu sorulur. Oyunculardan doğru cevabı bulması istenir.

2. Tur: Türkiye haritası ekrana gelir. Oyunculardan sorulan ilimizi harita üzerinden bulması istenir. Harita üzerine tıklama yaparak sorulan şehir bulunmaya çalışılır. 2 tıklama hakkı vardır.

3. Tur: Odadaki tüm kullanıcılara 4 sesli 5 sessiz harf verilir. Ve her biri en az 3 harfli kelimeler üretilmesi istenir. Harflerin üzerine tıklanarak kelime oluşturulur ve gönder butonuna basılarak sisteme gönderilir. Kabul edilen kelime bulunan kelimeler listesine eklenir. Mümkün olduğunca çok kelime üretilmeye çalışılır.

4. Tur: Asya, Avrupa, Afrika, Amerika kıtalarından birisinin haritası ekrana gelir. Oyunculardan verilen ülkeyi harita üzerinden bulması istenir. Harita üzerine tıklama yaparak sorulan ülke bulunmaya çalışılır. 2 tıklama hakkı vardır.

5. Tur: Altı harfli bir kelime harfleri karışık olarak verilir. Bu kelimenin doğru yazılışı bulunmaya çalışılır. Harflerin üzerine tıklanarak kelime oluşturulur ve gönder butonuna basılarak sisteme gönderilir. Kelime bulunana kadar deneme yapılır.

5. tur tamamlandığında tekrar 1. tura döner ve bu şekilde oyun sürekli döner.

 

Masa Nasıl Açılır?

Bil Bakalım oyununda masa kavramı yoktur. Bulunulan odadaki tüm oyuncularla aynı anda oynanan bir oyundur.

 

Neye Göre Puan Kazanılır?

Herhangi bir turda dereceye giren veya 3 tur üst üste doğru cevap veren oyuncu puan kazanır. 3. Turu doğru cevaplamış sayılmak için bulunulan kelimelerin harfleri toplamı en az 9 olmalıdır. Her turda en hızlı olarak doğru cevabı veren kişiler dereceye girebilir. Odada 10 kişiden az kişi varsa dereceye girilse bile puan verilmez. 10 kişinin altındaki odalarda puan kazanmak için 3 tur üst üste doğru cevap verilmelidir.

 

Dereceye ilk kaç kişi girer?

Odadaki kişi sayısına bağlıdır.

Odada 80 ve üzeri kişi varsa: ilk 5 kişi

Odada 60 - 80 arası kişi varsa: ilk 4 kişi

Odada 40-60 arası kişi varsa: ilk 3 kişi

Odada 20-40 arası kişi varsa: ilk 2 kişi

Odada 10-20 arası kişi varsa: ilk 1 kişi

Dereceye girmiş kabul edilir.

 

Puanlama Nasıldır?

Sorulara yanlış cevap verilse bile puan düşürülmez. Bu oyunda puan kaybetme diye bir şey yoktur.

Üst üste 3 turda doğru cevap veren oyuncu 4 puan kazanır.

Herhangi bir turda dereceye giren oyuncu derecedeki sıralamasına göre ve odadaki online sayısına göre: 3-14 arası puan kazanır.

Hem dereceye giren hem de o turda 3.defa üst üste doğru cevaplama yapan kişi: 7-18 arası puan kazanır.